Now loading.
Vă rugăm aşteptaţi.

Menu

Cărți, lecturi, ritualuri

Prima paginăAnunţuriCărți, lecturi, ritualuri
Prima paginăAnunţuriCărți, lecturi, ritualuri

Cărți, lecturi, ritualuri

publicat în Anunţuri

Ne apropiem de o zi cu valențe simbolice - Ziua Națională a Lecturii, o zi care ar trebui să dureze cât o viață, pentru a putea parcurge pagini, creații, cărți în care  idei, cunoaștere, emoții și experiențe culturale se împletesc dând sens și valoare existenței noastre.

Vă invităm să reflectați asupra miracolului cărții, prin dialoguri și lecturi sugestive, prin  întoarceri spre librării și biblioteci, explorând texte inedite, interferențe culturale, analizând forme de discurs -  uneori cu emoție lirică sau curiozități și neliniști narative, alteori cu interogații la întâlnirea cu spații ale tragicului, cu provocările partiturilor dramatice,  fără a rata, însă, și  receptarea sugestiilor ludice, cu simț rafinat al comicului savuros.

Profesorii de limba și literatura română vor deschide o paletă densă de activități, ateliere de lectură, întâlniri cu scriitori și editori, dezbateri interesante, prezentări de cărți, ediții rare și colecții celebre. Cu siguranță veți descoperi alte perspective și trepte spre cunoaștere, spre documentare avizată, spre lectură critică - semn al trăirii noastre întru cultură, cu firești mirări, bucurii, dileme, preferințe și, mai ales, libertăți ale spiritului.

Și să nu uităm câteva adevăruri fundamentale:

Books are a uniquely portable magic.”

Stephen King

“Make it a rule never to give a child a book you would not read yourself.”

 George Bernard Shaw

Some books leave us free and some books make us free.”

Ralph Waldo Emerson

 

De aceea vă așteptăm mâine, poimâine, mereu, în lumea lecturii, pentru a întâlni frumosul, binele și adevărul, pentru a cunoaște, a înțelege, a iubi, a fi liberi.

 

Februarie 2023                                                                                                                  Prof. dr. Camelia Gavrilă

 

 

14 02, 2023