Now loading.
Vă rugăm aşteptaţi.

Menu

Apel privind selecția elevilor în vederea participării la activitățile programului Școli-ambasador ale Parlamentului European

Prima paginăAnunţuriApel privind selecția elevilor în vederea participării la activitățile programului Școli-ambasador ale Parlamentului European
Prima paginăAnunţuriApel privind selecția elevilor în vederea participării la activitățile programului Școli-ambasador ale Parlamentului European

Apel privind selecția elevilor în vederea participării la activitățile programului Școli-ambasador ale Parlamentului European

publicat în Anunţuri

Apel privind selecția elevilor în vederea participării la activitățile

PROGRAMULUI
ȘCOLI-AMBASADOR ALE PARLAMENTULUI EUROPEAN

 

Implementat de Biroul de Legătură al Parlamentului European în România în parteneriat cu Ministerul Educației si Cercetării, programul Școli-ambasador ale Parlamentului European în România se adresează elevilor de liceu și vizează îmbunătățirea cunoștințelor despre Uniunea Europeană și democrația parlamentară europeană, în general, și despre Parlamentul European. (vezi AICI: https://www.europarl.europa.eu/romania/ro/ue_si_tinerii/programul_scoli_ambasador.html) 

În acest sens, în perioada 10-14 octombrie 2022, va avea loc selecția a 15 elevi din clasele a IX-a și a X-a, din cadrul Colegiului Național „Costache Negruzzi” Iași, dornici de a deveni ambasadori juniori. Selecția se va desfășura pe baza următoarelor criterii: 

- redactarea unui text argumentativ care să reflecte motivația implicării în acest proiect, dar și un interes ridicat față de acțiunile și valorile europene; (norme de redactare: max. 200 de cuvinte, font Times New Roman 12, 1.15 spațiere rânduri)

- CV în format Europass;

- prezentarea unei propuneri de activitate (obiective, scenariu de organizare și desfășurare, promovare, impact);

Acestea vor fi salvate într-un singur document pdf (dimensiune maximă 10MB), salvat cu numele și clasa candidatului (ex. popescu_ana_9B.pdf) și încărcat în formularul de mai jos: 

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc7LUxbO_tmeVAe8wNaz1D-TVumdV6gtDlpQXUY_-w9iEOqew/viewform?vc=0&c=0&w=1&flr=0 

Perioada de depunere a candidaturilor: 10 – 14 octombrie 2022

Afișarea rezultatelor: 17 octombrie 2022 

 

Persoană de contact pentru eventuale clarificări privind selecția participanților:

prof. dr. Anca Voicu-Ghenghea (coordonator EPAS)
10 10, 2022