Now loading.
Vă rugăm aşteptaţi.

Menu

ANUNȚ IMPORTANT - O NOUĂ PROVOCARE: ATELIER INEDIT DE CREAȚIE ÎN CADRUL CONCURSULUI NAȚIONAL „IONEL TEODOREANU”

Prima paginăAnunţuriANUNȚ IMPORTANT - O NOUĂ PROVOCARE: ATELIER INEDIT DE CREAȚIE ÎN CADRUL CONCURSULUI NAȚIONAL „IONEL TEODOREANU”
Prima paginăAnunţuriANUNȚ IMPORTANT - O NOUĂ PROVOCARE: ATELIER INEDIT DE CREAȚIE ÎN CADRUL CONCURSULUI NAȚIONAL „IONEL TEODOREANU”

ANUNȚ IMPORTANT - O NOUĂ PROVOCARE: ATELIER INEDIT DE CREAȚIE ÎN CADRUL CONCURSULUI NAȚIONAL „IONEL TEODOREANU”

publicat în Anunţuri

Invitație spre creație și fantezie...

 

Dorind să valorifice și să permanentizeze efectele pozitive ale competițiilor online, Colegiul Național „C. Negruzzi” continuă experiența din anul 2021 a organizării într-un format neconvențional a proiectului „Ionel Teodoreanu”, propunându-le elevilor de gimnaziu înscrierea la Atelierul de creație „Copilărie – Lectură – Fantezie”, care se va desfășura în contextul organizării, sub coordonarea Ministerului Educației și în colaborare cu ISJ Iași, a celei de-a XVI-a ediții a Concursului Național Transcurricular de Lectură și Interpretare „Ionel Teodoreanu”, în cadrul generos și stimulativ al parteneriatului de tradiție cu Facultatea de Litere.


Elevii de gimnaziu sunt invitați să se înscrie individual cu lucrări și produse artistice (eseuri, jurnale, poezii, narațiuni, piese de teatru, scrisori, texte multimodale, bloguri personale), trimițându-le la adresa Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea., până sâmbătă, 14 mai 2022, ora 12. Ele vor fi evaluate de un juriu de specialitate și premiate în cadrul festivității de duminică, 15 mai 2022.

Criteriile de care se va ține seama în evaluarea lucrărilor sunt:

  1. Dezvoltarea creativă a triadei tematice „Copilărie – Lectură – Fantezie”
  2. Caracterul interdisciplinar al lucrării
  3. Raportarea la competența interculturală din programa școlară
  4. Originalitatea viziunii asupra temei date
  5. Armonizarea creativă a cel puțin două coduri artistice diferite în construirea și transmiterea mesajului

                                                                                   

 

                                                                                    Director,

​​​​​​                                                                        prof. dr. Camelia Gavrilă

 

Coordonator de catedră,

                                                                        prof. dr. Mihaela Doboș

10 05, 2022