Now loading.
Vă rugăm aşteptaţi.

Menu

Lansarea medaliei aniversare și a volumului Efigii negruzziste. 125 de ani de la înființarea Liceului Internat

Prima paginăAnunţuriLansarea medaliei aniversare și a volumului Efigii negruzziste. 125 de ani de la înființarea Liceului Internat
Prima paginăAnunţuriLansarea medaliei aniversare și a volumului Efigii negruzziste. 125 de ani de la înființarea Liceului Internat

Lansarea medaliei aniversare și a volumului Efigii negruzziste. 125 de ani de la înființarea Liceului Internat

publicat în Anunţuri

Unei aniversări memorabile i se cuvine spre cinstire o scriere care să-i amplifice strălucirea și ecourile. Volumul Efigii negruzziste. 125 de ani de la înființarea Liceului Internat se conturează ca o publicație ceremonială, devenită canonică prin tradiție, valoare și semnificație, revelând spiritul negruzzist, o lume și o mentalitate distincte în orice orizont temporal. Personalităţi luminoase, mentori şi discipoli își reunesc gândurile și visurile într-un prezent al scrierii, un timp-fluviu de punere în adâncime a unui model și a unei structuri interioare definibile prin neliniștea spiritului, onestitate intelectuală, rafinament, idealitate, entuziasm inocent sau eroic, ambiție, stăruință în bine, solidaritate și demnitate.

29 10, 2020