Now loading.
Vă rugăm aşteptaţi.

Menu

Prevenirea comportamentelor de risc şi promovarea unui stil de viaţă sănătos - 26.03.2014

Prima paginăProiecteProgramul “Părinţi pentru părinţi”Prevenirea comportamentelor de risc şi promovarea unui stil de viaţă sănătos - 26.03.2014
Prima paginăProiecteProgramul “Părinţi pentru părinţi”Prevenirea comportamentelor de risc şi promovarea unui stil de viaţă sănătos - 26.03.2014

Prevenirea comportamentelor de risc şi promovarea unui stil de viaţă sănătos - 26.03.2014

publicat în Părinți pentru Părinți

STIMAŢI PĂRINŢI, 

Vă invităm să participaţi la activitatea organizată în cadrul programului "Părinţi pentru părinţi" care va avea loc în data de 26.03.2014, ora 17,00 la Colegiul „Costache Negruzzi”.

Tema propusă pentru această activitate este Prevenirea comportamentelor de risc şi promovarea unui stil de viaţă sănătos şi se adresează, în special, părinţilor elevilor din ciclul liceal.

Vă aşteptăm cu interes şi vă mulţumim anticipat pentru această colaborare!

Cum disciplinezi şi construieşti în acelaşi timp o relaţie pozitivă cu copilul? Cum îţi adaptezi atitudinea şi intervenţia parentală atunci când conduita preadolescentului se modifică? Care este linia de demarcaţie care separă evoluţia intensă şi specifică din preadolescenţă de suferinţă, criză şi risc? Ce ar trebui să ne îngrijoreze, să ne atragă atenţia în felul de a fi al puberului? Cum putem ajuta preadolescentul să facă faţă într-un mod adaptativ tuturor transformărilor şi provocărilor specifice vârstei?

Aceste repere tematice au creat, în primele două luni ale anului 2014, un spaţiu al interogaţiei, al dialogului părinţilor elevilor din ciclul primar şi gimnazial. Comuniunea ideatică şi experienţială împărtăşită de participanţi a generat un important capital de încredere în abilităţile parentale existente şi a validat generalizarea bunelor practici de disciplinare şi educare. S-au conturat orizonturi de aşteptare realiste, s-au descoperit idei, răspunsuri, strategii, s-au aprofundat alternative de acţiune, pentru a enumera doar câteva dintre beneficiile directe ale participanţilor.

Vă mulţumim şi vă aşteptăm cu interes şi la următoarele activităţi, pentru a consolida parteneriatul şcoală-familie şi a spori beneficiile acestei colaborări.
Echipa de implementare a Programului Părinţi pentru Părinţi

[nggallery id=18]
26 03, 2014