Now loading.
Vă rugăm aşteptaţi.

Menu

Prevenirea comportamentelor de risc şi promovarea siguranţei pe internet

Prima paginăProiecteProgramul “Părinţi pentru părinţi”Prevenirea comportamentelor de risc şi promovarea siguranţei pe internet
Prima paginăProiecteProgramul “Părinţi pentru părinţi”Prevenirea comportamentelor de risc şi promovarea siguranţei pe internet

Prevenirea comportamentelor de risc şi promovarea siguranţei pe internet

publicat în Părinți pentru Părinți

Atracţia pe care internetul o stârneşte în rândul adolescenţilor corelează cu accesul facil, necostisitor şi nelimitat la o sursă uriaşă de informaţii, cu oportunitatea depăşirii limitărilor specifice vârstei şi a socializării cu persoane aparţinând unor spaţii culturale diverse, într-un mediu lipsit de graniţe, adesea chiar şi de limite morale, moment care aduce în atenţie, dincolo de nenumăratele beneficii, riscurile utilizării internetului: de exemplu, hărţuirea, înstrăinarea datelor personale, accesarea de imagini nepotrivite sau dependenţa de internet.

Cum pot părinţii să-i protejeze pe adolescenţi de potenţialele riscuri ale acestui mediu de comunicare? Care sunt indiciile unei situaţii periculoase în acest mediu şi cum ar putea părinţii să o preîntâmpine? Cum pot ei comunica în mod real cu adolescenţii pe această temă, evitând certurile şi interzicerea nerealistă a folosirii internetului într-o lume a comunicării digitale? Am încercat să aflăm răspunsuri alături de invitatul nostru, domnul Vasile Dron, Comisar şef de Poliţie la Agenţia Naţională împotriva Traficului de Persoane, Centrul Regional Iaşi, în cadrul unei noi întâlniri Părinţi pentru părinţi cu tema Prevenirea comportamentelor de risc şi promovarea siguranţei pe internet, joi, 11 decembrie 2014.

Aducând discuţiei, prin cazurile şi informaţiile prezentate, o notă accentuată de realism şi responsabilitate, domnul Vasile Dron a transmis mesajul că prevenţia înseamnă informare şi conştientizare a riscurilor la care se expun adolescenţii prin utilizarea imprudentă a tehnologiilor de comunicare on-line, implicarea părinţilor fiind absolut necesară pentru promovarea utilizării responsabile a internetului, pentru menţinerea unei relaţii optime, astfel încât aceştia să fie deschişi comunicării şi dezvăluirii situaţiilor on-line potenţial riscante, abuzive. În plus, parteneriatul funcţional familie-şcoală-comunitate ar putea fi susţinut eficient de şcoală prin derularea unor cursuri opţionale privind drepturile şi obligaţiile elevului în mediul online şi prin formarea de competenţe în utilizarea sigură a Internetului. Prin instituţiile sale abilitate, comunitatea susţine efortul educativ şi potenţează efectul măsurilor preventive prin crearea unui context legislativ naţional coerent şi consistent, adaptat legislaţiei europene, în vederea protecţiei copiilor şi adolescenţilor în mediul on-line.

Mulţumim şi pe această cale domnului Comisar şef Vasile Dron, pentru participarea la activitate, părinţilor şi tuturor profesorilor diriginţi care au făcut posibil evenimentul prin implicarea lor.

Până la următoarea întâlnire Părinţi pentru părinţi, coordonatorul programului, prof. dr. Elvira Rotundu şi echipa de implementare reprezentată de prof. Mihaela Ţura şi consilierii şcolari, prof. Ana-Camelia Tamaş şi prof. dr. Irina Dumitru, vă urează Sărbători Fericite şi un An Nou plin de bucurii! La mulţi ani!

[scrollGallery id=24]
14 12, 2014