Now loading.
Vă rugăm aşteptaţi.

Menu

Oportunități de studiu în străinătate

Prima paginăProiecteProgramul “Părinţi pentru părinţi”Oportunități de studiu în străinătate
Prima paginăProiecteProgramul “Părinţi pentru părinţi”Oportunități de studiu în străinătate

Oportunități de studiu în străinătate

publicat în Părinți pentru Părinți

In data de 19 noiembrie 2015 s-a desfasurat prima activitate din acest an scolar a programului Parinti pentru parinti, intitulata Oportunitati de studiu in strainatate.

Reprezentantele Grupului EDUCATIVA, Alina Cojocaru - Psiholog, Consilier Educational Senior si Georgiana Bejanaru - Coordonator Regional Educativa Teacher Network, au discutat cu parintii prezenti aspecte referitoare la:
• sisteme de invatamant din tari precum Marea Britanie, Olanda, Danemarca;
• procesul de aplicare la o universitate din strainatate;
• conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca un elev pentru a aplica si a fi admis la o universitate in strainatate;
• importanta alegerii studiilor in conformitate cu aptitudinile si interesele elevului;
• serviciile de consiliere disponibile in cadrul Grupului Educativa.

Conform feedback-ului oferit de parinti, activitatea a raspuns in mare masura preocuparilor acestora legate de educarea copiilor, informatiile prezentate intr-o maniera clara facilitand luarea deciziei de continuare a studiilor elevilor in strainatate, pe baza unor criterii obiective: resurse, costuri, termene, facilitati, avantaje, dezavantaje.

Parintii au constientizat importanta sprijinului oferit copiilor pentru alegerea unor domenii de studiu conform abilitatilor, aptitudinilor si intereselor acestora. Optiunea pentru o educatie de calitate reprezinta primul pas spre un viitor stralucit, atat in plan personal, cat si profesional.
Multumim invitatelor, elevilor si parintilor participanti la activitate!

Echipa de implementare a Programului Parinti pentru parinti

[nggallery id=32]
23 11, 2015