Evaluare Naţională

Prima paginăEleviExamene naţionaleEvaluare Naţională

În atenția absolvenților claselor a VIII-a care vor susține Evaluarea Națională 2024

publicat în Evaluare Naţională

În zilele  de 25 iunie 2024 și 27 iunie 2024, în toate unitățile școlare cu absolvenți ai  claselor  a VIII-a, se vor desfășura probele scrise la examenul Evaluare Națională 2024, astfel:

• MARȚI, 25 IUNIE 2024 Proba scrisă - Limba și literatura română;
  • JOI, 27 IUNIE 2024 IUNIE 2023 Proba scrisă - Matematică;

Elevii vor avea acces în sălile de examen în intervalul orar 8.00-8.30, conform repartizării care va fi afișată la avizier cu 24 de ore înaintea probelor, pe baza unui act de identitate.

Vor utiliza pix/stilou cu pastă/cerneală albastră și creion negru pentru scheme, desene, grafice, etc.

Nu vor folosi instrumente de scris de tip Frixion și nici corectoare de tip pic sau pastă albă: orice corectură se face conform metodologiei de examen.

Ora începerii probelor scrise este ora 9.00.

Probele se vor desfășura în intervalul orar 9.00-11.15.

Sala de bagaje - SALA DE SPORT

Accesul în școală:

• Sălile P1 - P5 - Intrarea elevi Est (spre cantină)
  • Sălile P6 - P11 - Intrarea elevi Vest (spre contabilitate)

citeşte restul

22 06, 2024

Evaluare Naţională 2024 - În atenţia absolvenţilor de clasa a VIII-a

publicat în Evaluare Naţională

Eventualele contestaţii se vor depune conform calendarului oficial:

• 3 iulie 2024 – interval orar 16.00-19.00 – sala P1
  • 4 iulie 2024 – interval orar 8.00-12.00 – biblioteca liceului (lângă intrarea în Căminul Colegiului „C. Negruzzi”), întrucât în școală se desfășoară ultima probă scrisă a examenului național de bacalaureat.

Elevii care depun contestaţii completează şi semnează cererea cu declaraţia-tip (descarcă AICI), în care se menţionează faptul că au luat la cunoştinţă că nota acordată ca urmare a soluţionării contestaţiei poate modifica, după caz, nota iniţială, prin creştere sau descreştere.

Pentru fiecare probă de examen la care se solicită reevaluarea se depune câte o cerere de contestaţie distinctă, care se va înregistra individual.

Candidaţii minori vor fi însoţiţi de un părinte/reprezentant legal, care semnează cererea de reevaluare alături de elev.

Elevii care solicită reevaluare lucrărilor vor avea asupra lor un act de identitate (certificat de naştere/carte de identitate).

În cazuri excepţionale, contestaţiile pot fi trimise electronic, la adresa de email Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.. Documentele completate şi semnate vor fi însoţite de o copie scanată a documentului de identitate.

Preşedinte al Centrului de Examen,

Prof. dr. Camelia Gavrilă