Prima paginăEleviExamene naţionaleBacalaureatÎn atenția absolvenților claselor a XII-a care vor susține examenul național de bacalaureat 2023

publicat în Bacalaureat

Conform OME nr. 5242/31.08.2022  cu privire la organizarea și desfășurarea examenului național de bacalaureat 2023 și a Calendarului examenului național de bacalaureat 2023, absolvenții claselor a XII-a vor susține probele scrise funcție de filiera, profilul și specializarea absolvită, astfel:

• Luni, 26 iunie 2023, Proba Ea) - Limba și literatura română;
  • Marți, 27 iunie 2023, Proba Ec) - proba obligatorie a profilului - Matematică/Istorie;
  • Miercuri, 28 iunie 2023, Proba Ed) - proba la alegere a profilului și specializării.

Elevii vor fi prezenți în sălile de examen în fiecare zi a probei cel târziu până la ora 8.30 și se vor legitima pe baza unui document de identitate (carte de identitate, pașaport).

Vor utiliza pix/stilou cu pastă/cerneală albastră și creion negru pentru scheme, desene, grafice, etc.

Nu vor folosi instrumente de scris de tip Frixion și nici corectoare de tip pic sau pastă albă: orice corectură se face conform metodologiei de examen.

Ora începerii probelor este ora 9.00.

Durata probei - 3 ore.

Repartizarea pe săli de examen se va afișa cu 24 de ore înaintea fiecărei probe scrise la avizierul școli. În afara actului de identitate și a ustensilelor de scris, toate celelalte materiale vor fi depuse la sala de bagaje care va fi anunțată odată cu repartizarea pe săli.

Mult succes, inspirație și reușită deplină!

23 06, 2023