Final de vacanță, bucuria și emoția revenirii la cursuri

Prima paginăAnunţuriFinal de vacanță, bucuria și emoția revenirii la cursuri

Final de vacanță, bucuria și emoția revenirii la cursuri

După această vacanță de primăvară, cu o structură neașteptată și atipică, revenim la școală, spre activitățile noastre diverse, pasionante, complexe și, deseori, imprevizibile.

Îmi exprim  speranța că zilele de  primăvară, atmosfera de vacanță, Sărbătorile Pascale, cu liniștea lor sacră, regăsirea tuturor, părinți, copii, bunici, prieteni, în spațiul familiei și al ritualurilor de sărbătoare, au oferit răgazul de odihnă, bucuria comuniunii și o necesară refacere a energiilor pentru a parcurge cu succes o nouă etapă școlară.

Revenind în lumea cotidiană, spre programul școlar, vă informăm că municipiul Iași se află în scenariul 2, conform Ordinului Ministerului Educației nr. 3755/29.04.2021(Scenariul “galben”), deci activitatea claselor V-VII, cât și a claselor de liceu IX - XI se va desfășura în sistem online.

Clasele a VIII-a și a XII-a sunt în vacanță până pe data de 9 mai 2021, iar de pe 10 mai elevii vor reveni la școală pentru activitățile didactice on site. Eforturile noastre, profesori și elevi deopotrivă, se vor concentra spre recapitulări și clarificări ale temelor importante, asupra testelor de antrenament și a subtilităților specifice fiecărui domeniu,  în vederea finalizării exemenelor naționale la un nivel de performanță înaltă.

Scenariul se poate modifica săptămânal, în funcție de rata incidenței cazurilor din Municipiul Iași.

In toată această perioadă vom funcționa conform orarului normal al  acestui semestru.

Să nu uităm nici de cele două mari proiecte educaționale ale Colegiului Național „C. Negruzzi” - Science Week și Arts Week, de concursul/ testarea elevilor pentru admiterea in clasa a V-a, de Webinarul didactic așezat sub cupola unei ediții speciale a „Concursului Național Transcurricular Ionel Teodoreanu, de alte etape pe traseul Programului „Școli-ambasador ale Parlamentului European”, alături de proiecte culturale, educaționale, europene, care fac parte din tradiția noastră negruzzistă și care completează personalitatea unui tânăr absolvent pregătit temeinic, autonom și creativ, adaptat societății moderne, un spirit critic în această lume dinamică a progresului, a cunoașterii, dar și a provocărilor derutante.

Urmează, deci, o perioadă densă, cu multe solicitări și activități intelectuale, iar sprijinul, colaborarea, parteneriatul cu părinții elevilor noștri sunt repere esențiale pentru un traseu educațional coerent și marcat de reușite.

Gânduri bune, vă doresc bucurii și împliniri, multă sănătate, succese tuturor elevilor și colegilor profesori,  o stare de bine și armonie, astfel încât  să continuăm cu încredere  proiectele noastre, ale comunității negruzziste, o comunitate educațională în care ne regăsim deopotrivă elevi și părinți, profesori și abolvenți, uniți de valori și idealuri comune.

Cu încredere și prețuire,

Prof. dr. Camelia Gavrilă

Directorul Colegiului Național „C. Negruzzi”

04 05, 2021