Proiect de parteneriat educațional "Cu minte și cu inima"

Prima paginăProiecteParteneriate educaţionaleProiect de parteneriat educațional "Cu minte și cu inima"

Proiect de parteneriat educațional "Cu minte și cu inima"

publicat în Parteneriate educaționale

Obiective:

- Implicarea elevilor, a cadrelor didactice și a altor voluntari în cadrul unor proiecte ce vor fi realizate împreună cu persoanele defavorizate;
- Dezvoltarea abilităților de comunicare eficientă, de lucru în echipă, de asumare a responsabilităților;
- Stimularea activității școlare și a interesului pentru studiu în rândul elevilor din mediul rural defavorizat prin activități commune, prin donații de cărți, rechizite școlare;
- Monitorizarea frecvenței și a progresului școlar al elevilor, premierea celor merituoși;
- Ajutorarea elevilor cu o situație materială precară prin donații de obiecte de igienă, măști de protecție, haine, produse alimentare, jucării, rechizite, carți etc.

Etapa actuală s-a concretizat prin donarea de mobilier școlar, carți, televizor, imprimantă, combina audio pentru salile de clasă, iar pentru elevi și familiile lor, alimente, haine noi, jucării, rechizite și nelipsitul cozonac de Paște!

Rezultate așteptate :

- Responsabilizarea elevilor și a cadrelor didactice prin implicarea în acțiuni de voluntariat;
- Promovarea imaginii Colegiului Național „Costache Negruzzi” în comunitate;
- Întărirea parteneriatului cu alte instituții școlare;
- Crearea unei atitudini pozitive față de școală a elevilor și a familiilor lor de proveniență, față de reușita individuală și socială prin frecventarea școlii.

Rezultate obținute :

În cursul proiectului, elevii de la Școala Primară Domnița 2 au dobândit în general o atitudine pozitivă față de învățătură, o atitudine pozitiva față de reușita individuală. Datorita implicarii cadrelor didactice în acest proiect, s-a redus abandonul școlar cu care se confruntau la început. Conform dateleor furnizate de conducerea școlii și de doamnele învățătoate, frecventa reală a crescut cu 20% de când se derulează acest proiect în școală.

12 04, 2021