Precizări privind începerea noului an şcolar 2020-2021

Prima paginăAnunţuriPrecizări privind începerea noului an şcolar 2020-2021

Precizări privind începerea noului an şcolar 2020-2021

Dragi negruzziști,

Ne aflăm în fața unei noi provocări: anul școlar 2020-2021. Prin noi, vei fi tu cel mai bun! Și anul acesta! Mai ales dacă respectăm împreună următoarele reguli:

1. Luni, 14 septembrie, te așteptăm la școală după următorul program:

GIMNAZIU

LICEU

GRUPA*

Grupa 1

PAUZĂ

Grupa 2

*componența grupelor va fi anunțată de către profesorul diriginte

1. În primele două săptămâni de școală, respectăm orarul afișat și modalitatea de organizare a activităților școlare specifică scenariului hibrid (prezența fizică a elevilor – 50% din efectivul clasei și rotație la 2 săptămâni, organizați în grupe, alfabetic; 50% vor urmări orele de curs online alternativ)
  1. ACCESUL ÎN CURTEA ȘCOLII va fi permis doar pentru elevii înscriși la Colegiul Național ”Costache Negruzzi” Iași și pentru personalul școlii. Vor exista 2 puncte de acces în curtea școlii:
  • Toma Cozma nr. 4 (barieră) – cale de acces EST (clasele situate în aripa de EST a școlii: P.1 – P.5, I.1 – I.6, II.1 – II.7 și D.6 – D.7)**
  • N. Istrati – cale de acces VEST (clasele situate în aripa de VEST a școlii: P.6 – P.11, I.8 – I.14 și II.8 – II.14)

**vezi planul sălilor de clasă AICI

1. Ne vom deplasa pe traseul marcat în curtea școlii, păstrând distanța de cel puțin 1 m față de colegi, până la intrarea în școală (vezi AICI)
  2. Ne vom deplasa către sălile de clasă, conform planului școlii/etajului, urmând traseul marcat pe holuri și indicațiile personalului de serviciu. Pentru a evita aglomerarea în fața intrărilor în școală, se va respecta intervalul orar 7.00 – 8.00.
  3. Masca de protecție este obligatorie și va fi purtată în sălile de clasă, în timpul deplasării prin unitatea de învățământ sau în timpul recreației (în interior și în exterior).
  4. Avem o conduită igienico-sanitară adecvată contextului epidemiologic actual (păstrăm distanțarea fizică, purtăm mască de protecție, igienizăm frecvent mâinile)
  5. Păstrăm optimismul și bucuria învățării alături de colegii și profesorii noștri!

13 09, 2020