Antrenament psihologic pentru succes la examene

19 May 2020

Este cunoscut faptul că examenele generează creşterea nivelului de stres resimţit de elevi. Chiar dacă s-au pregătit foarte bine la disciplinele de examen, unii elevi reacţionează disproporţio­nat în preajma examenului: nu reuşesc să-şi controleze emoţiile (se îngrijorează excesiv, se panichează etc.), se centrează pe ceea ce nu ştiu, trăiesc momente de confuzie, de devalorizare şi neîncredere – manifestări care sporesc, într-o spirală negativă, disconfortul fizic şi psihic, periclitând echilibrul interior, autocontrolul, capacitatea de a atinge cea mai înaltă performanţă posibilă.

Pentru a veni în sprijinul elevilor care se pregătesc să susţină examenele de Evaluare Naţională sau de Bacalaureat, dar şi a părinţilor acestora, în perioada 18 mai – 12 iunie 2020, profesorii consilieri şcolari, Irina Dumitru şi Elena Adumitroaie, organizează activităţi directe/online de consiliere colectivă a elevilor din clasele a VIII-a şi a XII-a, conform unui orar personalizat pentru fiecare clasă în parte.

Temele propuse:  

  • Dificultăţi şi oportunităţi care pot apărea în pregătirea pentru examen în această perioadă;
  • Semnele stresului (în plan emoţional, cognitiv, comportamental);
  • Modalităţi de gestionare a stresului, care pot fi aplicate înainte sau în timpul examenului;
  • Factori relevanţi pentru obţinerea performanţei: atitudinea realistă, încrederea în propriile capacităţi şi resurse, o imagine de sine pozitivă, evitarea suprasolicitării prin managementul timpului şi al învăţării.

Pentru activităţile desfăşurate online se folosesc echipamentele puse la dispoziţie de Primăria Iaşi în Centrul de educaţie online din Colegiul Naţional „Costache Negruzzi” Iaşi.

Pentru elevii care au optat să participe la activităţile de pregătire pentru examen organizate în Colegiul Naţional „Costache Negruzzi” în perioada 2-12 iunie 2020 se vor desfăşura consilieri directe de grup sau individuale (la solicitare).

În săptămâna 25-29 mai 2020, în cadrul proiectului CJRAE Iaşi „Salonul virtual al ofertelor educaţionale”, elevii din clasele a VIII-a din judeţul Iaşi şi părinţii acestora (inclusiv elevii şi părinţii din Colegiul Naţional „C. Negruzzi”) sunt invitaţi să participe la activităţile de consiliere, susţinute de profesorii consilieri şcolari în Centrul de educaţie online din Colegiul Naţional „Costache Negruzzi” Iaşi după următorul program:

  • Joi, 28.05.2020, ora 13:00 – 14:00/„Povestea unui succes. În ce măsură modul în care gândim despre examen ne influenţează performanţa?”/consiliere colectivă a elevilor din clasele a VIII-a, la care puteţi participa gratuit, accesând link-ul https://us02web.zoom.us/j/3476484542?pwd=ZU1OdWFaWHBTNW43TnBwU0N6bHMyUT09 (Meeting ID: 347 648 4542;  Password: 6YYyC4);

 

 

Vă aşteptăm cu mult interes!

Top

Acest website folosește cookie-uri pentru a furniza vizitatorilor o experiență mult mai bună de navigare și servicii adaptate nevoilor și interesului fiecăruia. Politica cookie

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…