Evaluarea naţională pentru elevii clasei a VIII-a 2020

16 June 2020

EVALUARE NAȚIONALĂ 2020

ÎN ATENȚIA ELEVILOR DE CLASA A VIII-A

În contextul epidemiologic actual, se impun măsuri specifice de protejare a elevilor și a întregului personal care participă la examenul de Evaluare Națională, de aceea este obligatorie respectarea NORMELOR DE ACCES ÎN CENTRUL DE EXAMEN, disponibile AICI  și a legislației în vigoare afișate.

Probele scrise la limba română (15 iunie) și la matematică (17 iunie) din cadrul Examenului de Evaluare Națională încep la ora 9.00.

Accesul elevilor în sălile de examen este permis în fiecare zi de examen între 7.30 – 8.30, pe baza unui act de identitate, cu respectarea intervalelor orare și a punctelor de acces special organizate în contextul epidemiologic actual, după cum urmează:

• Toma Cozma nr. 4 (barieră) – cale de acces EST (elevii ale căror nume încep cu literele A - I)
  • N. Istrati – cale de acces VEST (elevii ale căror nume încep cu literele L-Z)

Pentru a evita aglomerarea în fața centrului de examen, se va verifica repartizarea elevilor în sălile de examen și se va respecta următoarea planificare pe intervale orare:

Interval orar Intrare EST
Elevii repartizați în sălile
Intrare VEST
Elevii repartizați în sălile
7.30 I.6 I.8
7.35 I.5 I.9
7.40 I.4 P.6
7.45 I.3 P.7
PAUZA  15 minute
8.00 P.5 P.8
8.05 P.4 P.9
8.10 P.3 P.10
8.15 P.2

Pentru deplasarea către și dinspre sălile de examen se vor respecta marcajele existente în curtea școlii și pe holuri, precum și indicațiile personalului școlii.

Mult succes!