Concursul de Limbă, Comunicare și Literatură Română „Ionel Teodoreanu” și Concursul de Matematică „Traian Lalescu”, 15 mai 2021

Vă reamintim faptul că disciplinele de concurs sunt programate după următorul orar:

• Ora 10.30 – Concursul de Limbă, Comunicare și Literatură Română „Ionel Teodoreanu”
  • Ora 12.00 – Concursul de Matematică „Traian Lalescu”.

Durata fiecărei probe: 60 de minute (15 minute pentru acomodarea cu subiectele și 45 de minute pentru redactarea rezolvărilor).

Pentru redactarea lucrărilor, elevii pot utiliza doar pix/stilou cu cerneală/pastă albastră.

Repartizarea elevilor în săli va fi afișată vineri, 14.05.2021, după ora 1530.

Elevii vor avea acces în școală începând cu ora 930, până la ora 1000 și se vor legitima cu carnetul de note/copie certificat de naștere.

Elevii care participă doar la a doua probă vor fi prezenți în școală până la ora 1130, pentru a avea acces la susținerea probei.

Pentru motive deosebite, elevul poate ieși în curte în pauza dintre cele două probe.

Părinții vor avea acces în curtea școlii, dar nu în școală, iar mașinile vor fi parcate în exteriorul școlii.

Afișarea rezultatelor va avea loc în data de 16.05.2021, pe site-ul școlii și la avizier, pe baza codului pe care îl primește elevul participant în sala de clasă, împreună cu diplomele de participare.

Eventualele contestații se pot depune în ziua de luni, 17.05.2021, între orele 1100-1500, la secretariatul școlii sau online, pe adresa Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea. .

Contestațiile vor fi analizate marți, 18.05.2021, iar rezultatele finale se vor afișa miercuri, 19.05.2021.

În funcţie de nivelul performanţelor atinse la matematică și/sau limba română,  elevii  pot beneficia de oportunitatea de a se înscrie în clasa a V-a la Colegiul Național „Costache Negruzzi” Iaşi, pentru anul școlar 2021-2022, în ordinea descrescătoare a rezultatelor și în limita locurilor disponibile, astfel:

• Concursul de Limbă, Comunicare și Literatură Română „Ionel Teodoreanu”: 30 locuri
  • Concursul de Matematică „Traian Lalescu”: 30 locuri
  • Media punctajelor la cele două concursuri: 70 locuri

Directorul Colegiului Național ”Costache Negruzzi” Iași,

Prof.dr. Camelia Gavrilă

Subiect - Concursul de Limbă, Comunicare și Literatură Română „Ionel Teodoreanu”

Barem - Concursul de Limbă, Comunicare și Literatură Română „Ionel Teodoreanu”

Subiect - Concursul de Matematică „Traian Lalescu”

Barem - Concursul de Matematică „Traian Lalescu”