Înscriere pentru ocuparea locurilor la clasa a V-a, anul școlar 2021-2022

Colegiul Național ”Costache Negruzzi” din Iași organizează înscrieri pentru ocuparea locurilor la clasa a V-a, anul școlar 2021-2022.

Oferta educațională cuprinde  5 clase, din care: 1 clasă cu studiul intensiv al limbii engleze, 1 clasă cu studiul intensiv al limbii germane, 1 clasă cu studiul intensiv al limbii franceze.

• Perioada de înscriere: 26 aprilie – 13 mai 2021. Înscrierile se fac online (Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.) sau la secretariatul Colegiului, de luni până vineri, în intervalul orar 9.00 – 15.00.
  • Documente necesare: copie după certificatul de naștere al copilului și cererea tip (descarcă aici).

În situația în care numărul cererilor de înscriere în clasa a V-a va depăşi numărul de locuri oferite, se va organiza concurs în vederea selecției:

• Data concursului - 15 mai 2021:
    • Ora 10:30 - Concursul de Limbă, Comunicare și Literatură Română „Ionel Teodoreanu”
    • Ora 12:00 - Concursul de Matematică „Traian Lalescu”
  • Durata probelor: 60 de minute (15 minute pentru acomodarea cu subiectele și 45 de minute pentru redactarea rezolvărilor).
  • Rezultatelevor fi afișate pe 15 mai 2021, după finalizarea evaluării.
  • În funcţie de nivelul performanţelor atinse la matematică și/sau limba română, elevii pot beneficia de oportunitatea de a se înscrie în clasa a V-a la Colegiul Național „Costache Negruzzi” Iaşi, pentru anul școlar 2021-2022, în ordinea descrescătoare a rezultatelor și în limita locurilor disponibile, astfel:
    • Concursul de Limbă, Comunicare și Literatură Română „Ionel Teodoreanu”: 30 locuri
    • Concursul de Matematică „Traian Lalescu”: 30 locuri
    • Media punctajelor la cele două concursuri: pentru celelalte locuri disponibile