Student Exchange

Busto Arsizio, ItalyUn grup de 24 elevi din clasele a X-a si a XI-a au fost oaspetii elevilor italieni din clasa 4CR, de la Istituto Tecnico Economico Enrico Tosi situat in orasul Busto Arsizio din fascinantul tinut de nord al Italiei in cadrul schimbului de experienta realizat in perioada 24-31 martie 2017. Tema in dezbatere a acestui parteneriat educational si cultural este: “Procesul de integrare a monedei europene”.
A fost un program provocator, in care elevii celor doua licee au avut ocazia sa dezbata probleme specifice comportamentelor sociale si economice, sa cunoasca istoria si vestigiile culturale locale depasind barierele lingvistice, incarcatura emotionala si stereotipurile culturale. Locurile vizitate au fost: Busto Arsizio, Verona, Varese, Arese, Lacul Como si Milano.
Elevii nostri au fost insotiti si coordonati de cei 2 profesori de limba engleza: Carmen Perju si Teodora Munteanu. Asteptam cu drag grupul italian in Romania, in perioada 7-13 mai.
  • Copyright

    Copyright © 2017 Colegiul Național "Costache Negruzzi" Iași. Toate drepturile rezervate.