Gala scriitorilor anului 2018 – Conferinţă la Colegiul Naţional „Costache Negruzzi” Iaşi

Pe 9 noiembrie  2018 a avut loc Gala scriitorilor anului 2018, eveniment cultural de marcă al Iașului și de impact național în mediul literar. El a fost precedat de conferințe/ întâlniri ale celor 12 scriitori premiați de-a lungul anului cu elevii din cinci colegii de prestigiu ale orașului.

Acest amplu proiect cultural de promovare a literaturii române contemporane a fost întâmpinat la Colegiul Național „Costache Negruzzi” Iaşi într-o atmosferă deosebită,de sărbătoare a artei cuvântului. Cei patru mari scriitori premiați de-a lungul anului 2018, Nicolae Prelipceanu, Horia Gârbea, Ioan T. Morar, Sorin Lavric au prezentat succint aspecte ale creației lor și ale profundei implicări în fenomenul cultural românesc, dar mai ales au răspuns curiozității și stării de spirit a elevilor.Verva și incărcătura emoțională a dialogului au stimulat interesul celor tineri și dorința autorilor de a reveni la Iași, la Colegiul Național „Costache Negruzzi” cu noi proiecte culturale pentru acest tânăr public receptiv.

Prof. dr. Luminița Hîrcă

  • Copyright

    Copyright © 2019 Colegiul Național "Costache Negruzzi" Iași. Toate drepturile rezervate.