EU – Back to school

Back to school (Înapoi la școală) este o inițiativă care permite angajaților Uniunii Europene să se reîntoarcă în școala sau liceul în care au studiat, pentru a vorbi despre proiectul european și despre activitatea lor în cadrul instituțiilor europene. În fiecare an, sute de angajați ai Uniunii Europene, precum și membri ai guvernelor naționale revin în fostele lor săli de clasă și vorbesc cu mii de elevi și studenți din statele membre. Acest proiect oferă tinerilor elevi șansa de a afla mai multe despre instituțiile și politicile europene, iar foștilor elevi le oferă ocazia de a reprezenta Europa pentru o zi. Marți, în data de 30 octombrie, o reprezentantă a Comisiei Europene, absolventă a Colegiului Național "Costache Negruzzi", se va întâlni în amfiteatrul școlii cu elevi și profesori, pentru a prezenta instituțiile europene și a răspunde întrebărilor legate de acestea. Întrucât o cunoaștere insuficientă a UE și o înțelegere deficitară a valorilor sale pot determina formarea unui euroscepticism larg răspândit printre cetățeni, aceasta activitate își propune sa îmbunătățească gradul de conștientizare cu privire la avantajele politicilor europene. Astfel, elevii vor putea nu numai sa dobândească un sentiment al apartenenței europene, ci și sa se implice într-o reflexie critică asupra UE. EU Back to school
  • Copyright

    Copyright © 2019 Colegiul Național "Costache Negruzzi" Iași. Toate drepturile rezervate.