Zilele Colegiului Național „Costache Negruzzi” Iași: 123 de ani de rodiri negruzziste, 3-5 octombrie 2018

Într-un context generator de semnificații complexe – Centenarul Marii Uniri și Ziua Internațională a Educației – Colegiul Național „Costache Negruzzi” Iași aniversează 123 de ani de viață intelectuală, culturală, științifică și spirituală.

Cu acest prilej, în liceu se vor desfășura activități care reunesc elevi, profesori și părinți întru spirit negruzzist, promotor al valorilor educaționale de excepție. Astfel, vor fi evidențiate evenimentele și proiectele de succes ale anului școlar anterior și vor fi premiate rezultatele remarcabile ale negruzziștilor obținute la competiții naționale și internaționale.

Respectând specificul fiecărei vârste, elevii vor îmbina, sub îndrumarea profesorilor lor, componenta instructiv-educativă cu cea ludică, într-un caleidoscop de activități, dintre care menționăm: lansări de carte, întâlniri cu absolvenți ai școlii, Treasure Hunt, expoziții de artă plastică și desene pe asfalt, proiecții video, vizite de documentare, dialog cu Scriitori în școli (în cadrul FILIT 2018), Little Heartzz (activitate în cadrul competiției naționale Euroscola 2018), seară de dans și concursuri surpriză destinate elevilor de gimnaziu în cadrul Disco Junior și prima emisie radio a NBC – Negruzzi Broadcast Channel, radioul prin care negruzziștii își vor face vocea auzită.

În an centenar, rolul important al școlii noastre în anii Marelui Război va fi marcat prin dezvelirea unei plăci comemorative, în cadrul proiectului “Traseul Memoriei”, lansat de Primăria Municipiului Iași.

afis_ziele_scolii_2018_123_ani_v3 radio negruzzi_afis2 received_1030031043841647
  • Copyright

    Copyright © 2019 Colegiul Național "Costache Negruzzi" Iași. Toate drepturile rezervate.