Concursul național pentru liceeni EUROSCOLA, ediția a XI -a (2018-2019)

Concursul național pentru liceeni EUROSCOLA, ediția a XI -a (2018-2019) „Europa pentru noi”

Având în vedere oportunităţile importante de care beneficiază statele membre ale Uniunii Europene în ceea ce priveşte alocarea de fonduri pentru dezvoltare şi pentru recuperarea decalajului dintre regiuni, Biroul de Informare al Parlamentului European în România şi Ministerul Educaţiei Naţionale invită toate liceele interesate să participe la concursul Euroscola cu tema „Europa pentru noi”.

În cadrul competiţiei naţionale, elevii sunt invitaţi să organizeze o campanie de promovare a unui proiect finanţat cu fonduri europene desfăşurat în comunitatea de care aparţin, evidenţiind, astfel, rolul pe care îl au instituţiile europene în sprijinirea unor asemenea programe comunitare, menite a contribui la dezvoltarea durabilă a societăţii. Deşi ne aflăm într-o perioadă în care accesul la informaţie este destul de facil, modul în care politicile europene influenţează viaţa de zi cu zi a cetăţenilor rămâne destul de vag conturat. În acest context, Colegiul Naţional “Costache Negruzzi” din Iaşi se înscrie în competiţia Euroscola 2018-2019, echipa formată din 24 de elevi şi 2 profesori coordonatori propunându-şi, pe de o parte, organizarea campaniei de promovare a proiectului „100 de inimi pentru 100 de copii”, iar pe de altă parte, informarea şi conştientizarea membrilor comunităţii cu privire la politicile, modalităţile şi beneficiile accesării fondurilor europene. Activităţile propuse se vor desfăşura în perioada 1 august – 20 octombrie 2018, conform obiectivelor impuse de organizatorii competiţiei. OBIECTIVE

Echipa Colegiului “Costache Negruzzi” din Iaşi îşi propune ca prin proiectul „100 Heartzz” să atingă următoarele:

Obiective generale:

O.G.1 – Să dobândească o perspectivă aprofundată asupra instituţiilor europene şi a rolului acestora în crearea oportunităţilor de dezvoltare durabilă a statelor membre.

O.G.2 – Să valorifice experienţele anterioare şi informaţiile acumulate în organizarea unei campanii de promovare respectând normele şi legislaţia în vigoare. O.G.3 – Să-şi dezvolte abilităţile de comunicare şi lucru în echipă, precum şi spiritul antreprenorial şi gândirea critică. Obiective specifice:

O.S.1 – Să informeze grupul ţintă (membrii comunităţii din care fac parte) asupra instituţiilor europene şi a rolului Parlamentului European în procesul de accesare a fondurilor europene destinate programelor de dezvoltare şi recuperare a decalajului dintre regiuni, prin realizarea şi distribuirea de materiale informative (site, pliante, broşuri, pagina de Facebook);

O.S.2 – Să organizeze activităţi în cadrul campaniei de promovare a proiectului cu finanţare europeană „100 de inimi pentru 100 de copii”, fiecare activitate vizând un anumit grup ţintă; O.S.3 – Să realizeze materiale informative şi de promovare, respectând normele şi legislaţia în vigoare (drepturi de autor, dreptul la imagine, dreptul la liberă exprimare etc.) O.S.4 – Să realizeze un material video care să ilustreze acţiunile din cadrul campaniei de promovare O.S.5 – Să-şi dezvolte o serie de competenţe-cheie: competenţa digitală, competenţe sociale şi civice, spiritul de iniţiativă şi antreprenoriat. COMPONENŢA ECHIPEI

Pentru a respecta principiul egalităţii de şanse, Colegiul “Costache Negruzzi” a realizat o selecţie a grupului de elevi care vor participa în activităţile asociate competiţiei Euroscola. Astfel, elevii din categoria de vârstă 15-18 ani au fost invitaţi să se înscrie în competiţia de selecţie prin completarea unui formular online (CV şi scrisoare de intenţie) şi prin participarea la un interviu. Evaluarea acestora a dus la formarea echipei, după cum urmează:

Coordonatori: Prof. dr. Cristina Mocanu Prof. dr. Anca Voicu-Ghenghea Membrii echipei: Apintiliesei Ilinca Maria Bărceanu Teodora Baroi Sara Iuliana Bulacovschi Ana-Maria Coman Flavia Coroamă Georgiana-Ioana Druhuş Daria Elena Ghiţescu Ecaterina Grosu Ştefana Iancu Matei Jităreanu Ana Taisia Manea Livia Mârţ Andrei Moga Simina-Alexandra Nedelcu Mara Pavlov Raisa Podaru Maria-Elisa Popa Diana Teodora Popescu Sabina Rădulescu Rareş Mihail Stratan Alexia Gabriela Urserescu Ecaterina Vameşu Călin-George Zapraţan Ruxandra sigla euroscola https://www.facebook.com/Euroscola-Negruzzi-2018-194786514486976/
  • Copyright

    Copyright © 2019 Colegiul Național "Costache Negruzzi" Iași. Toate drepturile rezervate.