Concursul „Prefect pentru o zi”

„Popor, guvernarea a revenit în mâinile voastre!” (Václav Havel) sunt cuvintele cu care Sebastian Antoce, elev în clasa a XI-a la Colegiul Naţional „Costache Negruzzi” Iaşi şi-a încheiat pledoaria cu care a obţinut funcţia onorifică de prefect. În cadrul Concursului „Prefect pentru o zi”, organizat de Inspectoratul Şcolar Judeţean Iaşi în parteneriat cu Instituţia Prefectului, liceenii ieşeni au avut ocazia de a face un exerciţiu pragmatic de imaginaţie prin intermediul căruia să transmită proiectele şi aspiraţiile tinerei generaţiei, într-o încercare de aducere împreună a valenţelor intelectuale, civice şi sociale ale acesteia. Astfel, în viziunea negruzzistului Sebastian Antoce, prefectul trebuie să-şi fundamenteze şi să îşi consolideze parcursul administrativ pe următoarele coordonate: a fi, a şti, a face şi a avea. Măsuri de prevenire a abandonului şcolar, integrarea tinerilor în proiecte sociale şi iniţiative civice, susţinerea companiilor mici şi mijlocii care menţin aspectul specific al judeţului, consolidarea şi restaurarea clădirilor de patrimoniu, finanţarea unor festivaluri de literatură, film, teatru sunt doar câteva dintre propunerile tânărului negruzzist. Rezultatul implementării proiectelor propuse ar fi „o comunitate cu oportunităţi multiple de deschidere spre viitor”.

În demersul inovator şi provocator generat de Concursul „Prefect pentru o zi”, pentru care a primit Premiul I, elevul Sebastian Antoce a fost coordonat de doamna profesor Mariana Chirilă, împreună înscriind acest rezultat deosebit în tradiţia negruzzistă a educaţiei pentru o societate a cunoaşterii, în completarea excelenţei reflectate de rezultatele obţinute la olimpiade şi concursuri şcolare naţionale şi internaţionale.

  • Copyright

    Copyright © 2019 Colegiul Național "Costache Negruzzi" Iași. Toate drepturile rezervate.