Workshop de educație și cultură media “WhADDup, Teacher? Check this out!” – 7 mai 2018

Într-o lume aflată permanent în schimbare și dominată de tehnologie, abilitățile de comunicare și de gândire critică au devenit esențiale pentru tinerii care se văd nevoiți să facă față unor cantități uriașe de informații, venite prin diverse canale mediatice: filme, muzică, rețele de socializare, știri online, radio și televiziune. Întrucât cadrul rigid al programelor școlare nu le oferă suficiente oportunități de a-și forma și dezvolta competențe pe această direcție, proiectul național Predau educație media! Laboratorul de educație și cultură media (implementat de Centrul pentru Jurnalism Independent București în parteneriat cu Romanian-American Foundation) vine în sprijinul profesorilor interesați de modernizarea actului didactic în acord cu nevoile actuale ale elevilor. În calitate de participanți în acest proiect, prof. dr. Anca Voicu-Ghenghea și prof. dr. Cristina Mocanu au organizat luni, 7 mai 2018, un workshop de educație si cultură media intitulat WhADDup, Teacher? Check this out! Prin intermediul acestei activități, adresate profesorilor de limba engleză din liceele ieșene, au fost discutate concepte cheie de media literacy (fake news, publicitate, stereotipuri, drepturile omului, libertatea de exprimare etc.) și au fost oferite exemple de activități care pot fi desfășurate cu elevii, în cadrul orelor de limba engleză, urmărindu-se formarea de competențe specifice în rândul acestora. De asemenea, toți cei interesați să participe la următoare etapă a proiectului național, sunt încurajați să se înscrie, până pe 13 mai 2018. Mai multe informații se gasesc aici: http://www.cji.ro/cautam-profesori-smart-in-programul-predau-educatie-media/ .

Galerie foto:

  • Copyright

    Copyright © 2019 Colegiul Național "Costache Negruzzi" Iași. Toate drepturile rezervate.