Programul The Duke of Edinburgh International Award la Colegiul Național “Costache Negruzzi” Iaşi

În perioada 25-26 noiembrie 2017, un grup de 10 profesori din cadrul Colegiului Național “Costache Negruzzi” au participat la cursul de formare organizat de fundația The Duke of Edinburgh’s International Award, liderul mondial al programelor de dezvoltare personală pentru tinerii cu vârsta cuprinsă între 14 şi 24 de ani.

Desfășurat pentru prima dată în școala noastră, cursul a permis profesorilor participanți să cunoască tehnici alternative de mentorat, să devină mai conștienți de importanța comunicării interpersonale și, nu în ultimul rând, să se familiarizeze cu exigențele programului Award România, în perspectiva participării.

Programul aduce împreună cunoştinţe noi, distracţia şi natura astfel încât fiecare tânăr să aibă parte de experinţe memorabile şi abilităţi de viaţă care să îi ajute în viitorul profesional şi personal, toate acestea fiind potențate de experiența interacțiunii cu liderul Award, profesor, mentor și prieten deopotrivă.

Colegiul Național Costache Negruzzi a primit licența operaț ională în cadrul programului, pentru anul școlar 2017/2018, astfel încât cei zece profesori lideri Award vor desfășura activități de informare a tinerilor în program, în perioada următoare

Detalii despre program pot fi consultate și pe site-ul www.dofe.ro.

  • Copyright

    Copyright © 2018 Colegiul Național "Costache Negruzzi" Iași. Toate drepturile rezervate.